Quantcast
Channel: Excel
Viewing all 129 articles
Browse latest View live

A táblagépre fejlesztett Excel 2013 BI lehetőségei

$
0
0

Mielőtt belemennénk a részletekbe, gyorsan egy kis tisztázás. A most következő cikkben az Excel 2013 táblagépes verziójáról fog olvasni. Nem tudom még mi lesz a neve a táblagépes Excelnek. Talán Office for Windows RT, talán Office 2013 RT. Nem tudom. De ami fontos, hogy ez az Excel nem az az Excel amit a PC-n, Mac-en használunk. És nem is az amit a felhőben vagy böngészőn keresztül

E bejegyzés apropóját a Building Office for Windows RT című cikk adja. Ebben a cikkben a fejlesztők bemutatják hogyan csökkentették az Excel méretét, hogyan optimalizálták a CPU használatot annak érdekében, hogy minél több ideig bírja az akksi, milyen lépéseket tettek annak érdekében hogy minimalizálják a hálózati forgalmat ha a táblagép 3G-n keresztül kapcsolódik a hálózathoz, stb. (Érdekes volt olvasni, hogy például egy kurzor villogása állandóan munkát ad a processzornak, nem hagyja azt pihenni és emiatt egy csomó energiát fogyaszt.)

No, de nem erről szeretnék írni. Mert bár érdekes ez is minket sokkal jobban érdekel az a pár mondat, ami a táblagépes Excel 2013 BI lehetőségeinek határait vázolta fel:

"A táblagépes Excel nem fogja támogatni a PowerPivotot, a Power View-t és nem kapja meg az xVelocity oszlopalapú adatbázis-kezelőt sem. De a Pivot táblát igen, így egy szerveren futó OLAP vagy oszlopalapú adatbázishoz kapcsolódni fogunk tudni a táblagépes Excel 2013-ból."

Örülünk ennek a hírnek? Nézzük őket egyenként

Power View hiánya

A Power View a Microsoft új adatvizualizációs eszköze, amely része lesz az asztali Excel 2013-nak (Ez az amivel az animált bubidiagramokat készítjük). A hiánya fájni fog, hiszen így elveszítjük a lehetőségét annak, hogy a vezetőket el tudjuk kápráztatni valami szexi dologgal, ami miatt BI-t akarnak MAGUKNAK. Ha lehet most rögtön, azonnal.

Mutattam már a Power View lehetőségeit egyetemistáknak, fejlesztőknek, vezetőknek és mindenkit el lehetett vele bűvölni. Kortól és nemtől függetlenül. Úgyhogy fájni fog a hiánya. Pláne egy olyan eszközön (táblagép) ami kiváló prezentációs eszközként szolgál.

PowerPivot hiánya

Ha jobban meggondoljuk akkor a táblagépen nem fogunk a PowerPivottal adatbázisokat építeni. Ebben biztosak lehetünk, mert erre sokkal jobb platform a PC. Úgyhogy ez nem fog nagyon fájni. A PowerPivot által is használt xVelocity adatbázis-kezelő igen, de maga a PowerPivot nem.

xVelocity adatbázis-kezelő hiánya

Az xVelocity támogatása hiányozni fog. Szentül hiszem még mindig, hogy a jó mobil BI eszköz offline. Tudom, hogy a jogosultsági szempontok nem ezt támasztják alá, de egy gyors mobil BI eszközhöz alapkövetelmény, hogy az adatok a mobil eszközön legyenek. Lehetőleg a memóriában, egy jól tömörített adatbázisban. Ehhez pedig ideális lett volna a PowerPivot xVelocity nevű oszlopalapú adatbázisa.

Pivot tábla támogatása

Ugyanakkor, ha megkapjuk a Pivot táblát, akkor azzal jól használható és nagyon szép, szeletelőkkel és mindenféle adatvizualizációs eszközzel felturbózott dashboardokat tudunk majd szállítani a vezetőknek. Olyanokat mint amilyeneket például az önkiszolgáló BI workshopon készítünk. Képek ittés itt

Úgyhogy a Pivot táblának nagyon örülünk. (És reméljük hogy jönnek majd vele a kockafüggvények is)

Összefoglalva: Sajnálom hogy kimarad majd a táblagépes Excelből a Power View és az xVelocity adatbázis-kezelő. Ugyanakkor nagyon örülök annak, hogy a szerveres Analysis Services (OLAP) adatbázisainkhoz kapcsolódni fogunk tudni, hiszen így lehetővé válik majd a vállalati BI rendszerek elérése Excelen keresztül a táblagépről is.

Bookmark and Share

Lesz még idén egy önkiszolgáló BI workshop

$
0
0

Mivel túl sokan lemaradtak a túl hamar teltházassá lett november 13.-i Önkiszolgáló BI workshopról ezért november 29.-ére szervezek egy pót önkiszolgáló BI workshopot. A IV. Önkiszolgáló BI workshop tematikája azonos lesz a III. Önkiszolgáló BI workshop tematikájával.

Megj.: A workshopok bónusztémáján még dolgozom. Volt már önkiszolgáló ETL, Mobil BI, adatvizualizáció. Most valami újat szeretnék. Van két befutó témám is, de a technikai feltételek még nem állnak készen ahhoz, hogy ki merjem hirdetni a győztest

Utolsó workshop

A november 29.-i workshop 2 szempontból is az utolsó lesz:

  1. Idén már nem lesz több workshop.
  2. Ez lesz az utolsó Excel 2010-es önkiszolgáló BI workshop. A következő már Excel 2013-mal lesz megtartva.

Az Önkiszolgáló BI workshopon mindig törekedtem arra, hogy a legújabb, leginnovatívabb technikákkal alkossunk a résztvevőkkel közösen valami újat. Ezt így szeretném csinálni ezután is, ezért az Excel 2010-től a november 29.-i workshopokon elbúcsúzunk. (Az Excel 2010-es képzés nov. 29. után már csak kihelyezett tréning formájában lesz elérhető).

2013

2013 első tanfolyama a VII. BI és adattárház projektvezető képzés lesz valamikor január közepén. A végleges dátum még egyeztetés alatt, értesítést a pontos időpontról itt kérhet.

Mikor lesz 2013 első önkiszolgáló BI workshopja? Nem tudom. Sok mindentől függ még. Excel 2013-tól, egyéb projektektől. De január vége előtt biztos nem lesz önkiszolgáló BI workshop. Úgyhogy akit érdekel a téma az jelentkezzen a november 29.-i önkiszolgáló BI workshopra.

Bookmark and Share

Dokumentum elérési útja a gyorselérési eszköztáron

$
0
0

Készülök az Önkiszolgáló BI workshopraés ennek kapcsán eszembe jutott az a hasznos kis tulajdonsága az Excelnek, hogy ki lehet tenni a dokumentum elérési útját a gyorselérési menüsávba

Image007

Dokumentum elérési útja a gyorselérési eszköztáron

Miért hasznos ez?

1)      Innen kimásolva el tudom küldeni a dokumentum elérési útját. (Nem kell a mentés másképpből kibányásznom a fájl nevét és elérési útját)

2)      Látom, hogy most éppen melyik verzión dolgozom: hálózatin, lokálisan, SkyDrive-osan

Hogyan érhető el, hogy a dokumentum elérési útja megjelenjen a gyorselérési eszköztáron?

Mutatom:

Image008

A gyorselérési eszköztár tesztreszabása

Image009

Dokumentum elérési helye parancs kiválasztása

Felhasznált irodalom: Now where on the network did I save my workbook?

Bookmark and Share

1 év, 109 résztvevő. Ez az Önkiszolgáló BI workshop mérlege

$
0
0

Ezelőtt pont 1 évvel, 2011. november 16.-án került megrendezésre az első Önkiszolgáló BI Workshop. Neve még nem volt,megtartására egy nagy cég stratégiai elemzője kért fel. Az elvárások magasak voltak: Olyan stratégiai és üzleti elemzőknek, kontrollereknek kellett tanfolyamot tartanom, akik napi szinten makróztak, a pivot táblát masszívan használták és csak az ezeken túlmutató, azonnal használható tudás érdekelte őket. Reggel fél kilencre megérkezett az ország három nagyvárosából az összesen 8 elemző, én pedig izgatottan vártam, hogy vajon mit fognak hozzá szólni…

Image001

Azóta eltelt pontosan egy év, és ha jól számolom, akkor eddig összesen 109 főnek sikerült átadni a workshop keretein belül a „több millió sor kezelésének és vizualizásának művészetét”. Nekik köszönöm ezúton is a bizalmat, a lelkesedést a kitartó figyelmet, és a tanulni akarást!

Mit tartogat a következő 1 év? Ha minden jól megy akkor még sok-sok Önkiszolgáló BI workshopot sok-sok új témával. Holnap (igen szombaton) lesz egy elsőbbségi PowerPivot és Excel dashboard tanfolyam, november 29.-én december 4.-én egy Önkiszolgáló BI workshop és ha minden jól alakul akkor 2013-ban minden második hónapra fog jutni egy Önkiszolgáló BI workshop. Legyen így!

Bookmark and Share

Új alapértelmezett stílusok az Excel 2013 oszlopgrafikonjaiban.

$
0
0

2 dolgot minden esetben megformáztam az oszlopgrafikonon:

1)      Csökkenetettem a rácsvonalak tónusát, hogy minél kevesebb figyelmet vonjanak el a grafikontól

2)      Átmozgattam a jelmagyarázatot, mert az alapértelmezett helye túl sok hasznos területet vett el a grafikontól

Ezen kívül majdnem minden esetben adtam hozzá diagramcímet, és majdnem minden esetben megváltoztattam az oszlopok szélességét is. Sok-sok felesleges munka, aminek úgy néz ki, hogy vége! A Chart Styles in Office 2013 cikk szerint ugyanis ezek mind alapbeállítások lesznek az Excel 2013-ban!

Image001

Bookmark and Share

Útvonaltervezés Excellel

$
0
0

Nemrég Elsőbbségi PowerPivot és Excel Dashboard workshopot tartottam és miközben együtt ebédeltünk a résztvevőkkel, az egyikük felvettette, hogy nem tudok-e valamilyen megoldást az Excelben 2 cím távolságának a meghatározására.

A probléma a következő volt. Adott egy megrendelő, akinek az igényét két raktárból is ki lehetne elégíteni. Mivel az egyik raktárban nem volt elegendő készlet ezért a megrendelést azonnal csak egy másik címről lehetett volna kielégíteni. Arra kérték az elemzőket, hogy mutassák ki - és építsék be az árazó modellbe - hogy a másik címről történő kiszolgálás milyen megterhelést (károsanyag kibocsátás többletet) jelent a környezetre.

Erre a problémára keresett megoldást az egyik résztvevő. Ahogy beszélgettünk kiderült, hogy a legjobb megoldás

  1. ingyenes lenne és
  2. Excelbe lenne integrálva

Ahogy tovább beszélgettünk mondta, hogy a Google Térképben (Goole Maps) meg tudja csinálni. Erre nekem bevillant, hogy az Excel 2013-ban megjelent a webservice-ek függvényekből történő hívásának lehetősége és össze is állt fejben a megoldás. Rá pár napra pedig jött ez a cikk: Bringing Location Information Into Excel 2013 With The WebService() Function ahol gyakorlatilag lépésről lépésre le van írva minden. A lényeg:

Google Distance Matrix API

A Google Distance Matrix API visszaadja 2 cím távolságát. Gyakorlatilag úgy működik, mint az útvonaltervező:

Google útvonaltervező
Google útvonaltervező

Meg kell adni a Google Distance Matrix API-nak, hogy

  1. Honnan
  2. Hova
  3. Mivel (Kocsi, bringa, gyalog) megyünk
  4. és hogy el akarjuk-e kerülni a fizetős szakaszokat, stb.

WEBSZOLGÁLTATÁS() Excel függvény

A WEBSZOLGÁLTATÁS() nevű (angolul WEBSERVICE() ) Excel függvény meg tudja hívni a Google Distance Matrix API-t és a lekérdezés eredményét visszaadja xml formátumban:

Google Distance Matrix API output
Budapest - Miskolc távolsága a Google Distance Matrix API outputjaként. URL: http://maps.googleapis.com/maps/api/distancematrix/xml?origins=budapest&...

XMLSZŰRÉS()

Ezek után már csak annyi a dolgunk, hogy a visszakapott xml-ből ki kell hámoznunk a távolságot. Ezt az XMLSZŰRÉS() (angolul XMLFILTER() ) Excel függvénnyel tudjuk megtenni:
XMLSZŰRÉS(Google Distance Matrix API outputja jön ide; "/DistanceMatrixResponse/row/element/duration/text")

 

Útvonaltervezés Excellel


Útvonaltervezés Excellel

A teljes megoldás letölthető innen: Útvonaltervező Excel

MNB árfolyamok?

Rászántam jópár órát, hogy a WEBSZOLGÁLTATÁS() Excel függvénnyel le tudjam kérdezni az MNB árfolyamokat az MNB webservice-én keresztül, de nem ment. Úgyhogy maradt a 6 évvel ezelőtt megírt Integration Service-es megoldás...

Bookmark and Share

Új önkiszolgáló BI workshop

$
0
0

Május 7.-én kerül megrendezésre a következő Önkiszolgáló BI workshop. Ez lesz a hetedik. Kb. másfél éve kezdtünk bele az infómunkások és adattudósok képzésébe és eddig több mint 300-an jöttek el az önkiszolgáló BI workshopra. Zömében üzleti és stratégiai elemzők, kontrollerek, informatikusok de volt már képzés csak vezetők részére is.

Az elmúlt másfél év alatt jó sok minden megváltozott, úgyhogy ennek szellemében a workshop is átalakításra került. Ha egy mondatban kéne összefoglalnom a fő változásokat akkor az mondanám, hogy a hangsúly az adatbázis építésről átkerült az adatvizualizációra és ezzel együtt megváltozott a workshopon használt eszköz is: Excel 2010 helyett 2013-mal fogunk dolgozni.

Fókuszban az adatvizualizáció

A VII. workshoptól kezdve tehát kevesebbet fogunk adatbázis építéssel foglalkozni, ugyanakkor sokkal nagyobb hangsúlyt kap a dashboard és az adatvizualizáció: Megjelenik a tematikában az interaktív térkép és immáron Excelben fogjuk elkészíteni az animált buborékdiagramokat is.

Excel 2013

A másik nagy változás a workshop életében hogy Excel 2010 helyett Excel 2013-mal fogunk dolgozni. Az Önkiszolgáló BI workshop Excel 2010-es változata nyugdíjba ment. Már csak elsőbbségi képzés formájában érhető el.

Sokan nagyon korainak tartják az Excel 2010-es workshop nyugdíjazását hiszen ha megnézzük, hogy milyen Excel verziót használnak ma az üzleti elemzők, kontrollerek, akkor azt látjuk hogy zömében Excel 2007-et, 2010-et. 2013 csak elvétve.

A nyugdíjazásnak azonban két nyomós oka is volt. Az egyik az Önkiszolgáló BI workshopok szemléletében keresendő, a másik pedig a felelősségében.

Az önkiszolgáló BI workshop szemlélete

Az önkiszolgáló BI workshop mindig az újdonságokról szólt. Akkor kezdtünk a témával foglalkozni, amikor még alig foglalkozott vele valaki. Akik voltak az első önkiszolgáló BI workshopokon, azok például már tanultak az önkiszolgáló ETL-ről. Közösen felépítettünk egy felhőben futó betöltő programot, amely megtisztítva küldte vissza egy weboldalba ágyazott táblázat adatait a PowerPivotnak. (kiszűrve a duplikátumokat, tizedespontot kicserélve vesszőre, az ezres szeparátor vesszőt lecserélve, a mértékegységet levágva a számok mögül stb.) Mindezt 2012. januárjában, amikor még alig volt téma az önksizolgáló adattranszformáció.

Az önkiszolgáló BI workshop felelőssége

Az Excel 2010-es önkiszolgáló BI workshop nyugdíjazásának másik oka a felelősségben keresendő.

Hagy meséljek el egy történetet. Nem tudom mennyire igaz amit most mondok, de anno iskolapéldaként tanították az innovációk kapcsán a Videoton esetét:

A nyolcvanas években a csöves rádiókat felváltották a tranzisztoros rádiók. Mindenki átállt a tranzisztoros rádiók gyártására és emiatt hírtelen nagy hiány lett a csövekből. a Videoton kapva kapott az alkalmon és létrehozott egy új gyáregységet kifejezetten csövek gyártására. A kezdeti hatalmas sikerek után gyáregység néhány éve alatt szép csendben csődbement.

Ugyanezt a jelenséget figyeltem meg jó néhány kollega esetében is. Nem képezték magukat nem haladtak a korral és túl későn vették észre, hogy nincs szükség az elavult tudásukra. Kényelmes volt leragadni egy technológiánál. Jó dolog volt az adott technológiának a szép lassan a legnagyobb mesterévé válni. Csakhogy egy idő után már nem volt szükség tudásukra...

Tudom, hogy Excel 95-tel is szinte meg lehet csinálni mindent. De tudom azt is, hogy mindez csak hobbi szinten igaz. Professzionális szinten már nem.

Összefoglalva: Tudom, hogy alig vannak még akik Excel 2013-at használnak. Tudom, hogy emiatt sokkal kevesebben fognak jönni a workshopra. Tudom, hogy az lenne a jól felfogott (anyagi) érdekem, hogy olyan technológián oktassak, amit mindenki használ.

Ugyanakkor felelősségemnek érzem, hogy ne hagyjam leragadni a résztvevőket a régi technológiánál. Hogy mutassak valami újat. Tanítsak valami olyat, amiből profitálni tud majd. Amihez kevesen értenek. Amivel lendíthet a cége teljesítményén és amivel közelebb kerül saját céljainak megvalósításához is.

Igen, macerás állandóan új szoftververziót tanulni. De muszáj... Úgyhogy kalandra fel!

Jelentkezés, tematika és ár >>

Ui.: Megállapodtam egy céggel, akik hoznak Excel 2013-mal előtelepített laptopot az Önkiszolgáló BI workshopra azoknak akiknek nincs, vagy az IT nem telepít Excel 2013-at a gépére. Úgyhogy már ez sem lehet akadály :-)

Jelentkezés, tematika és ár itt>>

Bookmark and Share

GeoFlow: 3D-s térképes elemzőeszköz Excelhez

$
0
0

Megjelent a GeoFlow publikus bétája. Nem tudom mennyire fogjuk tudni használni elemzésekhez, vagy elemzések eredményeinek prezentálásához,  de egy ötletem már van (Csak nem akarom lelőni a poént :-) Ha beválik, akkor be fogom tenni a május 7.-i önkiszolgáló BI workshop tematikájába. De egy biztos: NEM ezt fogom mutatni :-)

Image001

A hivatalos bejelentés itt olvasható: GeoFlow: New 3D Mapping Analytics Tool for Excel, a GeoFlow publikus bétája letölthető innen: Project codename "GeoFlow" Preview for Excel 2013

Bookmark and Share

Hőtérkép Excelben

$
0
0

A GeoFlow egy 3 dimenziós térképes adatelemzést és prezentációt támogatótó ingyenes Excel bővítmény. Jelenleg publikus béta fázisban van és letölthető a Download GeoFlow Preview for Excel 2013 oldalról.

Mit tud a GeoFlow?

3 Dimenziós grafikonok térképen

Nem vagyok híve a 3 dimenziós (térbeli) grafikonoknak, de nem lehet elmenni a téma mellet, úgyhogy írok róla :-) A geoflow-val ugyanis nagyon látványos pörgő-forgó, színes-szagos, animált 3 dimenziós grafikonokat tudunk elhelyezni a térképen:

3D grafikon térképen az Excelben

Megyei forgalom adatok a világtérképen

Sokat fogunk vele találkozni még bemutatókon, mert bár elemzésre kevésbé alkalmas de látványos megjelenítési lehetőségei miatt nagyon hatásosan lehet vele elemzések eredményét prezentálni. És ezt néha mi is ki fogjuk használni :-)

Az elemzőket tehát nem a földből kinövő 3 dimenziós grafikonokkal fogjuk elkápráztatni, hanem sokkal inkább a most bemutatásra kerülő másik újdonsággal: a hőtérképpel.

Hőtérkép

A Geoflow Excel bővítmény a 3D-s térképes grafikonok mellett tartalmaz egy hőtérkép készítőt is, amellyel elkészíthetjük például az alábbi 1 főre jutó fájdalomcsillapító fogyasztást megyei bontásban bemutató hőtérképet is:

Hőtérkép Excelben

Egy főre jutó fájdalomcsillapító fogyasztás ábrázolása az Excelben, hőtérképpel

A hőtérképet animálhatjuk is, és az idősorra fűzött hőtérképekből készíthetünk egy „filmet". A következő Önkiszolgáló BI workshopon (Ma éjfélig még kedvezményesen lehet rá jelentkezni!) például el fogjuk készíteni az alábbi animált hőtérképet, amely segítségével a gyógyszerfogyások alapján próbáljuk meg nyomon követni a betegségek terjedési útját:

Animált hőtérkép Excelben

Vérzésellenes készítmények fogyásának idősoros ábrázolása hőtérképpel az Excelben

Összefoglalva: A Geoflow Excel bővítmény még nem egy végleges termék. A PowerPivot integráció kapcsán jó néhány hiányossága van még (Nem tud dolgozni rejtett oszlopokat, relációkat tartalmazó adatbázisokból, nem látja a számított mezőket, nem tudunk a szűréseken on-line változtatni, stb) Ugyanakkor látszik, hogy a Microsoft egyre nagyobb energiát öl az adatvizualizációba, és bár a GeoFlow még nem egy végleges termék de hatásos beszámoló készítésére, vállalati eredmények felfelé és kifelé kommunikálására már most is alkalmas.

Bookmark and Share

Lement az első Excel 2013-as önkiszolgáló BI workshop

$
0
0

Lement az első nyílt Excel 2013-as önkiszolgáló BI workshop, következzenek a tapasztalatok

Korai az Excel 2013?

Igen. Tudtam is, hogy korai lesz. Sok levelet kaptam, hogy „esélyük sincs arra, hogy a közeljövőben Excel 2013-at használjanak". Sajnálom is őket, úgyhogy lehet, hogy ki fogok majd találni nekik is valamit. (Most csak elsőbbségi képzés formájában érhető el az Excel 2010-es PowerPivot képzés)

Ugyanakkor tényleg nagyon fontosnak érzem, hogy a résztvevők megismerjék a legújabb lehetőségeket, hogy naprakész tudásuk legyen, hogy tudják mire használhatják a legújabb vívmányokat. És ebben az érzésemben a 21 résztvevő meg is erősített.

Résztvevők

Tudnia kell rólam, hogy nem vagyok az a tipikus oktató típus. Sokat kell készülnöm egy-egy képzésre és sokkal több energiát kell fordítanom a felkészülésre mint bárki másnak. Mégis szeretem. Mégpedig a résztvevők miatt. Olyan energiával tölt fel a tudásszomjuk, a „meg akarom csinálni" hozzáállásuk, amit az élet más területein csak ritkán kapok. Úgyhogy köszönet nekik ezúton is.

Hogyan tovább?

Kedden tartok egy exkluzív frissítő Önkiszolgáló BI workshopot azoknak, akik már voltak Excel 2010-es workshopon. (Megj.: Ez egy zárt workshop. Nem volt meghirdetve a BI projekt blogon. Nem is akartam írni róla, de az történt, hogy egy korábbi résztvevő - nem tudván a frissítő workshopról, mert céget váltott - eljött a keddi Excel 2013-as képzésre. Úgyhogy ha van még valaki, aki volt Excel 2010-es képzésen és jönne a frissítő képzésre, akkor írjon nekem egy levelet és meg fogjuk oldani, hogy részt vehessen)

A frissítő workshoppal egyébként két célom is van: egyfelől szeretném felhozni a korábbi résztvevők Excel 2010-es tudását Excel 2013-asra, másfelől szeretnék megosztani velük olyan konkrét projekt tapasztalatokat, amelyeket egy nyílt képzésen nem biztos, hogy megtennék. Egy ismerős társaságban elmeséli az ember a pofonokat amit kapott, a hibákat amiket elkövetett, a vargabetűket amit leírt vagy a stratégiát, amit az elkövetkező pár évben követni fog, de mindezt ismeretlen közegben nem, vagy nem úgy meséli el.

A frissítő önkiszolgáló BI workshop után lesz még 2 2013-as elsőbbségi önkiszolgáló BI workshop 2 banknak. A következő nyílt képzések szeptemberben lesznek. Feliratkozni még nem lehet, de értesítést kérni a konkrét időpontról már igen: BI projektvezető képzés, Önkiszolgáló BI workshop.

Bookmark and Share

Bonyolult szűrőfeltételek megvalósítása PowerPivottal

$
0
0

Készülök a jövő heti Önkiszolgáló BI workshopraés felmerült a következő probléma:

Szeretnénk létrehozni ügyfeleinkből egy olyan csoportot, amelybe csak a jó ügyfelek tartoznak. Tegyük fel, hogy a jó ügyfél az, akinek a jövedelme > 200000 Ft, az vásárlásainak száma > 2 és szeme színe = kék

Image002

Az ilyen típusú ügyfélcsoportot a PowerPivottal háromféleképpen is létre tudjuk hozni:

-          nevesített halmazokkal (Azokat válogatjuk bele a halmazba, akik a feltételnek megfelelnek)

-          számított oszloppal (létrehozunk az oszlopalapú adatbázisban egy jó ügyfél? számított oszlopot amibe I-t írunk, ha megfelel a feltételeknek, N-et ha nem és utána szűrünk a riporton az I-sekre)

-          Importálás közben a relációs motorral kiszámítatva (Importálás előtt SQL oldalon hozzuk létre a jó ügyfél? oszlopot és a PowerPivotban csak szűrünk rá)

Mindhárom megoldás jó, de teljesítmény szempontjából (Lekérdezés teljesítménye szempontjából) nagyok a különbségek. A legjobb az „Importálás közben a relációs motorral kiszámítatva” aztán következik a „Számított oszloppal” és végül a „nevesített halmazokkal”

Sajnos a megvalósítás egyszerűsége szempontjából viszont pont fordított a sorrend. Ha a felhasználóink informatikai affinitása minimális, akkor az Excelen (Pivot tábla) keresztül a varázslóval építsük fel a nevesített halmazokat. Ha SQL-hez nem értenek de az Excelben tudják használni az (If, then, else) függvényeket, akkor számított oszlopot használjuk a PowerPivot adatbázisában. Ha pedig értenek annyira az SQL-hez, hogy meg tudjanak fogalmazni egy CASE-es lekérdezést, akkor import során számítassuk ki a szűrőfeltételeket.

Ha tehát a teljesítmény a fontos, akkor importálás előtt hozzuk létre az ügyfélcsoportot, ha az egyszerű kezelhetőség, akkor a pivot táblán keresztül hozzuk létre a nevesített halmazt.

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

Power Nézet

$
0
0

Power nézet. Így hívják magyarul a Power View-t a PowerPivot legújabb változatának magyar nyelvű súgójában. Természetesen tévesen. Illetve nem tudok róla hogy vannak magyarítási törekvések a terméknevekkel kapcsolatban, úgyhogy valószínűleg csak egy fordítási hiba történt. Mindenesetre a „Power View” szóra nem ad találatot a súgó keresője:

Image001

Ugyanakkor a „Power Nézet” keresőszóra jönnek a Power View-val kapcsolatos találatok:

Image006

Tudjon róla.

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

PowerPivot for Excel upgrade

$
0
0

Frissítettünk 2008 R2-es PowerPivotról 2012-es PowerPivotra (PowerPivot for Excel). Lement simán, de utána nem igazán akart működni a PowerPivot. Sokszor elszállt az Excel, megmagyarázhatatlan hibákat produkált. Újratelepítés nem segített.

A megoldás az lett, hogy

  1. PowerPivot leszed
  2. A program files könyvtárbeli Microsoft Analysis Services könyvtár törlése
  3. PowerPivot feltesz.

Ha olyan gépre installál PowerPivotot, ahol már futott a korábbi verzió, akkor érdemes a fenti utat járni.

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

Twitter feedek elemzése Power View-val

$
0
0

Korábban írtam arról, hogy hogyan lehet a twittercsiripeket elemezni a PowerPivot segítségével.

 

Most pedig megjelent egy lépésről lépésre típusú leírás arról, hogy hogyan tölthetünk be többmilliócsiripet egy adatbázisba, majd hogyan elemezhetjük őket az Excel 2013-ba majd natívan is beépülő PowerView nevű adatvizualizáló eszközzel. További részletek a The Social Media Games: AnalyzingtheGamesTwitterConversationwithPowerView című cikkben

Image001

 

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

PowerPivot mutatószámok dokumentálása

$
0
0

Az egyik elsőbbségi PowerPivot és Excel dashboard tanfolyamon merült fel kérdésként a következő: Adott egy 100 kalkulációt tartalmazó PowerPivot adatbázis. A kérdés: Hogyan dokumentáljuk le? Vagy a másik kérdés: Hogyan tudom átmásolni az elkészült kalkulációimat egy másik PowerPivot alkalmazásba?

 Minkét kérdésre ugyanaz a válasz: A PowerPivot metadatainak kinyerésével. A PowerPivot is, mint minden adatbázis kezelő rendelkezik metaadat táblákkal, ahol az adatbázis-kezelő letárolja, hogy például mi egy számított mező elnevezése, képlete, stb. A kérdés csak az, hogy hogyan tudjuk mindezt kinyerni, hiszen a PowerPivotnak nincs olyan menedzsment felülete, mint mondjuk egy relációs adatbázis-kezelőnek.

A válasz: átfúrással. Duplán kattintva a pivot tábla egy celláján megkapjuk az adott cella kiszámításához használt sorokat. És hozzá egy jól eldugott lekérdezés szerkesztőt, amit az alábbi módon tudunk előcsalni:

 

Image001
 

Itt az eredeti drillthrough lekérdezést át tudjuk írni egy olyanra, amely a részletes adatok helyett a számunkra fontos metaadatokat adja vissza.

 Az alábbi lekérdezés például visszaadja a számított mezők fontosabb tulajdonságait:

 SELECT [MEASURE_NAME], [DESCRIPTION], [EXPRESSION], [MEASURE_UNIQUE_NAME], [MEASURE_IS_VISIBLE], [DEFAULT_FORMAT_STRING]  

FROM $SYSTEM.MDSCHEMA_MEASURES 

WHERE [MEASURE_AGGREGATOR] = 0

Image004

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

PowerPivot mutatószámok dokumentálása

$
0
0

Az egyik elsőbbségi PowerPivot és Excel dashboard tanfolyamon merült fel kérdésként a következő: Adott egy 100 kalkulációt tartalmazó PowerPivot adatbázis. A kérdés: Hogyan dokumentáljuk le? Vagy a másik kérdés: Hogyan tudom átmásolni az elkészült kalkulációimat egy másik PowerPivot alkalmazásba?

Minkét kérdésre ugyanaz a válasz: A PowerPivot metadatainak kinyerésével. A PowerPivot is, mint minden adatbázis kezelő rendelkezik metaadat táblákkal, ahol az adatbázis-kezelő letárolja, hogy például mi egy számított mező elnevezése, képlete, stb. A kérdés csak az, hogy hogyan tudjuk mindezt kinyerni, hiszen a PowerPivotnak nincs olyan menedzsment felülete, mint mondjuk egy relációs adatbázis-kezelőnek.

A válasz: átfúrással. Duplán kattintva a pivot tábla egy celláján megkapjuk az adott cella kiszámításához használt sorokat. És hozzá egy jól eldugott lekérdezés szerkesztőt, amit az alábbi módon tudunk előcsalni:

Image001

Itt az eredeti drillthrough lekérdezést át tudjuk írni egy olyanra, amely a részletes adatok helyett a számunkra fontos metaadatokat adja vissza.

Az alábbi lekérdezés például visszaadja a számított mezők fontosabb tulajdonságait:

SELECT [MEASURE_NAME], [DESCRIPTION], [EXPRESSION], [MEASURE_UNIQUE_NAME], [MEASURE_IS_VISIBLE], [DEFAULT_FORMAT_STRING]  

FROM $SYSTEM.MDSCHEMA_MEASURES 

WHERE [MEASURE_AGGREGATOR] = 0

Image004

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

Függőségek detektálása PowerPivot adatbázisokban

$
0
0

Mi történne, ha kitörölnék egy oszlopot a PowerPivot adatbázisból? Mely számított oszlopokra, számított mezőkre lenne ez hatással?

A fenti kérdésekre a választ a PowerPivot metaadatainak lekérdezésével kapjuk meg (A PowerPivot metaadatait a „PowerPivot mutatószámok dokumentálása” című cikkben leírtak szerint tudja lekérdezni)

A

SELECT DISTINCT [Object], [Expression], [Referenced_object] 

FROM $system.discover_calc_dependency

WHERE Object_Type = 'Measure'

Lekérdezés visszaadja a számított mezők közti függőségeket:

Image001

A TB támogatás számított mező pl. függ a TB támogatás Ft és a Forgalom Ft számított mezőktől, de azon keresztül függ a TBTAM és FOGYAR oszlopoktól is. Ha lesz rá időm, akkor beszélek majd erről is, illetve egyéb üzemeltetést érintő kérdésekről is a mai Önkiszolgáló BI workshopon

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

Power View OLAP kockákra

$
0
0

BUÉK!

Kezdjük az évet egy cikkel, amely bemutatja, hogy miként kérdezhető le az Analysis Services OLAP kockái a Power View segítségével.

Először is egy kis magyarázat. A Power View eddig csak oszlopalapú Analysis Services adatbázisokat látott a klasszikus OLAP kockákból nem tudtunk vele riportokat készíteni. Tavaly novemberben azonban megjelent a Power View connectivity for Multidimensional Models CTP (még béta) változata, amely segítségével lekérdezhetővé válik Power View-ból az Analysis Services többdimenziós adatbázis:

Image001

A miértekre és a hogyanra a Power View for Multidimensional Models - Feature Drill Down című cikk ad választ, amit az Analysis Services-es fejlesztőknek érdemes elolvasni. A cikk ugyanis bemutatja, hogy mivé fordítja az OLAP objektumokat az eszköz, azaz az OLAP dimenziókból, kockákból measure csoportokból, stb. hogyan képezhető le az oszlopalapú struktúra.

Excel 2013?

Sajnos egyelőre nincs róla hír, hogy az Excel 2013-ba bekerülő Power View támogatni fogja a többdimenziós adatbázisok lekérdezését.

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

Gemini oktatásra készülni...

$
0
0

Tavaszi nagytakarítok a feladataimban/ötleteimben és eközben találtam rá az alábbi bejegyzésre:

„Gemini oktatasra keszulni.

Sokan lesznek rakivancsiak, ugyhogy fel kell rakeszulni. Nem lehet majd megallitani. Utat nyit a nem technikai oldalubevezetesre.”

 

Image001

Ezt anno úgy 2008 tájékán írtam fel magamnak, amikor először hallottam a PowerPivotról (Akkor még Gemininek hívták :-)) Aztán 3 év „készülés” után 2011 novemberében került sor az első önkiszolgáló BI workshopra. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy a béta fázisban lévő fejlesztés használható termékké érjen és megjelenjen rá a valós üzleti igény is.

Hát így kezdődött… Mára pedig már nyugdíjba is ment az első verzió és május 7.-én jön a következő:-)

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share

Építsünk hierarchiákat PowerPivottal?

$
0
0

Értekeztem erről anno az OLAP adatbázis kezelők kapcsán is, most nézzük meg mindezt a PowerPivot szemszögéből.

Image002

A hierarchiák támogatása a PowerPivot 2. verziójában jelent meg először. Oktatom is az Önkiszolgáló BI workshopon, de egyre inkább úgy gondolom, hogy ki fogom venni az anyagból. Miért?

 

1)      A hierarchiák nem képezik az oszlopalapú PowerPivot alapját. Ahogy az OLAP szinte nem is tud létezni hierarchiák nélkül addig az oszlopalapú nagyon jól meg van nélküle. Sőt. igazából csak púp a hátán, hiszen az oszlopalapú nem ismeri a dimenzió elemeket, nem is hallott még a „currentmember-ről, és azt sem tudja mi az a „Parent” egész egyszerűen nem is elemekkel dolgozik, hanem oszlopokkal

2)      A hierarchiák nem működnek jól együtt a szeletelőkkel. Ha valaki hierarchia szintekből épít szeletelőket, akkor azok nem lesznek szinkronizáltak egymással, azaz az egyik szeletelőben történő szűrés hatására nem szűrődik a másik szeletelő. Ugyanez a funkció ugyanakkor remekül működik ha nem a hierarchia szintekből képezünk szeletelőket, hanem egyszerűen oszlopokból.

3)      Az Excel kocka függvényeiből sokkal nehezebb lekérdezni egy hierarchia szintet, mint egy oszlopot. Míg az első esetben [Dátum].[Év].[Negyedév].[Hónap].[All].[Március 2013] szintaktikával kell lekérdezni márciust, addig hierarchia nélkül ez ennyi: [Dátum].[Hónap]. [All].[Március 2013]

 

Akkor miért építettünk eddig hierarchiákat?

 

1)      Mert nagyon egyszerű egy hierarchiát létrehozni

2)      Mert a kliens eszközök, mint a Power View tudja használni

3)      Mert a „termék hozzájárulása a termékcsoport forgalmához (%)” típusú mutatók kiszámításához szükségesek

 

De. A Power View-ban még sosem használtam hierarchiákat és a „% of Parent” típusú mutatók kiszámítása sem egyszerű feladat. OLAP adatbázis kezelővel gyerekjáték egy ilyen mutató előállítása, de az oszlopalapúval nem az. Mellesleg erre a mutatóra sem volt még szükségem.

 

Úgyhogy eldőlt. Ahogy írtam a cikket, közben meg is győztem magam: Kikerülnek a hierarchiák az önkiszolgáló BI workshop törzsanyagából.

ÖNKISZOLGÁLÓ BI WORKSHOP

Tudjon meg többet az itt elhangzottakról! Jöjjön el a 2013. szeptember 24.-i Önkiszolgáló BI workshopra. Részletek >>

  

Bookmark and Share
Viewing all 129 articles
Browse latest View live